Narastajúca únava

S narastajúcou únavou sa stretnete vtedy, keď vaše dieťa má dlhodobejšie o trošku menej celkového denného spánku ako by potrebovalo. Malé množstvá strateného spánku sa na seba navrstvujú a kumulujú, a tým rastú následky spánkového deficitu.

Spočiatku, ak je spánkový dlh iba malý, nepriaznivé následky môžu byť len minimálne, ale budú rásť a rásť, ako sa tento dlh bude zväčšovať. Udalosti (ktoré by inak – keby dieťa bolo dlhodobo plne oddýchnuté – nemali na spánok takmer žiadny negatívny vplyv – pozn.prekl.) ako choroba alebo predĺžený víkend potom rozbijú rytmus spánku vášho dieťaťa a môžu ho úplne vyviesť z rovnováhy. „Z ničoho nič“ zrazu vyplávajú skryté problémy na povrch. Dôsledkom budú potom problémy s uspávaním na noc, nočné budenie, príliš skoré vstávanie alebo zhoršenie denného spánku.

Tieto záležitosti sa často začínajú veľmi nevinne, ale takmer vždy prerastú do veľkých problémov so spánkom. Deje sa tak kvôli kumulácii a neustálemu zvyšovaniu spánkového dlhu. Toto vysvetľuje, prečo sú mnohí rodičia zmätení, keď sa ich dieťa, ktoré doteraz nikdy nemalo problémy so spánkom, zrazu úplne zmení.

Existujú predvídateľné okolnosti, ktoré vám môžu avizovať tento problém:

1. V 6-9 mesiacoch, keď zaniká tretí denný spánok, mnohí rodičia si neuvedomia, že je potrebné posunúť začiatok nočného spánku na skoršiu hodinu. V 12-21 mesiacoch, keď zaniká ranný spánok, znova mnohí rodičia zanedbajú ten istý fakt – aj po tejto zmene je potrebné začať dieťa dávať na noc do postieľky o niečo skôr. V 3-4 rokoch sa situácia opakuje, keď dieťa úplne prestáva cez deň spávať.

2. Môže sa stať, že vaše dieťa dávate na noc do postieľky o niečo neskôr ako by bolo potrebné počas letných mesiacov, keď sú dlhšie dni a vy chcete byť s dieťaťom dlhšie večer von.

3. Rodinné dovolenky, počas ktorých vynechávate denné spánky alebo dávate dieťa na noc spať príliš neskoro.

Marc

Reklamy

Pridaj komentár

Filed under Zdravý spánok

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s